Привіт

Колеса крутяться, дорога біжить, а навкруги відкривається цілий світ

понеділок, 7 листопада 2016 р.

Закинута ГЕС на Стрию

   
   Звичайно свою поїздку можна присвятити замкам, печерам, водоспадам або ще якимось відомим і розкрученим місцям, які обов'язково мусить відвідати кожен поважаючий себе мандрівник. Але деколи хочеться чогось невідомого, малорозкрученого. Відірватися від натовпу і потім з задоволенням відповідати на питання знайомих: "А де це?". Одне з таких місць, на мою думку, це закинута недобудована ГЕС на річці Стрий.
   Інформації про цю споруду у всесвітній мережі не дуже багато. Вона знаходиться між селами Сопіт та Гірське Довге. Поворот з траси Київ-ЧОП у Верхньому Синьовидному. На повороті є відмітка на Тустань. Дорога у Верхньому Синьовидному була не дуже добра. Та перед Корчином проклали новий асфальт. У селі Підгородці дорога розходиться на Урич та на Сопіт. Ми тримаємося лівого боку. В сам Сопіт ми не заїжджаємо. І тепер тримаємося правої дороги. Річка Стрий весь час у нас з лівого боку. Ця дорога до Довгого розбита. По лівому боці на березі Стрия зустрічається капличка. Потім з правого боку озеро. Про нього трохи пізніше. І потім сама будівля ГЕС. Вона величезна і дуже важко проїхати повз неї, не звернувши увагу.
   Будівництво ГЕС розпочалося у середині 80-х років 20 століття за часів радянської влади. Планувався великомасштабний проект, мало бути створене водосховище на 200 мільйонів кубічних метрів води і гідроелектростанцію на 50 МВт. Заради цього мали бути затоплені селища Довге, Кропивник, Рибник. Але цьому проекту не судилося бути закінченим. Зсув гірської породи зруйнував частину укріплень, потім змінилася політична ситуація в країні. І в результаті залишилися недобудовані величезні, більш ніж 40-а метрові стіни греблі, аварійний водоскид, глибоке озеро та побудовані метробудівцями два 500-метрових залізобетонних тунелі. Сюди потягнулися любителі індустріального туризму. Цю недобудову можна було б зробити туристичним об'єктом. Але нажаль цьому не відбутися. Більша частина тунелів вже знищена, а залишки водоскиду розбивають з метою зрізати арматуру та здати на металобрухт.
   Ми побували тут у серпні і тому варто ще приділити увагу технічному озеру перед будовою. У ньому купаються. Від берега до середині озера йде коса. По ній можна пройти, вода по пояс. Але треба бути обережним, оскільки по краях неї велика глибина. І ще одна дивина, яка притягує відвідати це місце- рожеве латаття, яке острівцями росте на цьому озері. Якось дивно, що його не понищили любителі "природи", які приїзжають сюди на відпочинок і залишають гори сміття на берегах озера та Стрия.




Немає коментарів:

Дописати коментар